top of page

Teacher

Cyprus

Job Type:

Full Time / Part Time

Workspace:

Onsite

Job Description:

We are looking for a candidate to fill the Teacher position at the ENGINO STEM exploration centre in Limassol or Nicosia.

The ideal candidate will be responsible for developing and testing prototype STEM & MAKERSPACE lesson plans for children ages 4 and up, teaching hands-on workshops using various ENGINO technologies, and anything else assigned by management within the multisite. He/She will also participate in the presentation of the activities in schools and other events outside the multipurpose hall.
Full time position.

Required qualifications:
• Degree in Education or any of the STEM fields (Physics, Technology, Science, and Mathematics).
• A postgraduate or doctoral degree in Educational Science or a degree related to Science & Technology will be considered an advantage.
• Excellent knowledge of English and Greek.
• Excellent communication and presentation skills.
• Teaching experience in a related subject will be considered an additional qualification.

Location and working hours:
The main work will be conducted in their city, Limassol or Nicosia depending on where they apply, but they must be able to travel to other cities when required and based on the program's needs. For full-time employment, working hours are 40 per week, 5 days including Saturday.
For part-time employment, the needs are weekday afternoons and Saturdays.

Remuneration package offered:
An attractive pay package is offered, depending on qualifications and experience, along with 13th salary.

Contact:
Candidates can send their resume to recruiting.research@engino.com with title ‘Teacher for Nicosia or Limassol’, depending on where you apply.

Ψάχνουμε υποψήφιο για να καλύψει τη θέση Δάσκαλου/Δασκάλας σε εκπαιδευτικό απογευματινό κέντρο στην Λεμεσό και Λευκωσία.
Ο ιδανικός υποψήφιος θα είναι υπεύθυνος για την ανάπτυξη και δοκιμή πρωτότυπων προγραμμάτων μαθημάτων Επιστήμης & Τεχνολογίας για παιδιά Προ Δημοτικής, Δημοτικής και Γυμνασίου, θα παραδίδει μαθήματα και σε σχολεία αλλά και σε άλλες εκδηλώσεις εκτός του εκπαιδευτικού κέντρου.
Πλήρης ή Μερική απασχόληση.

Κύρια καθήκοντα:
• Να διδάσκει και να εκτελεί τα διάφορα εργαστήρια που προσφέρονται στα εκπαιδευτήρια μας στους τομείς Επιστήμης & Τεχνολογίας για παιδιά Προδημοτικής, Δημοτικής και Γυμνασίου χρησιμοποιώντας το λογισμικό της εταιρείας, σχέδια μαθημάτων της εταιρείας, παρέχοντας επίσης και σχόλια για βελτίωση.
• Να είναι σε θέση να αναπτύξει πρωτότυπα σχέδια μαθήματος που θα στηρίζονται σε παιγνιώδη μάθηση και λυση προβλήματος.
• Να γράφει υποστηρικτικές θεωρίες και κουίζ για τις διάφορες ενότητες, κατάλληλες για κάθε ηλικιακή ομάδα.
• Να αναπτύσσει προγράμματα εκπαίδευσης των Εκπαιδευτικών.
• Να δοκιμάσει νέες λύσεις με μαθητές, να συλλέγει δεδομένα, να εκτελέσει συνεντεύξεις και να αναλύει αποτελέσματα για να βοηθήσει στη συγγραφή ακαδημαϊκών εργασιών και ερευνητικών προτάσεων.
• Να επικοινωνεί με γονείς ή οργανισμούς για να προωθήσει τις υπηρεσίες μας και επίσης να κανονίζει το χρονοδιάγραμμα για τα εργαστήρια ή άλλες δραστηριότητες όπως πάρτι γενεθλίων και επισκέψεις στα σχολεία.

Απαιτούμενα προσόντα:
• Πτυχίο στα Παιδαγωγικά ή σε οποιοδήποτε από τα πεδία STEM (Φυσική, Τεχνολογία, Επιστήμη και Μαθηματικά).
• Μεταπτυχιακό ή διδακτορικό δίπλωμα στην Παιδαγωγική Επιστήμη ή πτυχίο που σχετίζεται με Επιστήμη & Τεχνολογία θα θεωρηθεί πλεονέκτημα.
• Άριστη γνώση Αγγλικής και Ελληνικής Γλώσσας.
• Άριστες δεξιότητες επικοινωνίας και παρουσίασης.
• Εμπειρία διδασκαλίας σε σχετικό αντικείμενο θα θεωρηθεί επιπρόσθετο προσόν.

Τοποθεσία και ωράριο εργασίας:
Η κύρια εργασία θα γίνεται στην πόλη τους, Λεμεσό ή Λευκωσία ανάλογα με το πού υποβάλλουν αίτηση, αλλά θα πρέπει να είναι σε θέση να ταξιδεύουν σε άλλες πόλεις όταν απαιτείται και βάσει των αναγκών του προγράμματος.
Για πλήρη απασχόληση οι ώρες εργασίας είναι 40 την εβδομάδα, 5 ημέρες συμπεριλαμβανομένου του Σαββάτου.
Για μερική απασχόληση οι ανάγκες είναι απογεύματα καθημερινής και Σάββατο.

Πακέτο αποδοχών που προσφέρεται:
Προσφέρεται ελκυστικό πακέτο απολαβών, ανάλογα με τα προσόντα και την εμπειρία, συμπεριλαμβανομένου του 13ου μισθού.

Επικοινωνία:
Όλα τα βιογραφικά πρέπει να σταλούν στο recruiting.research@engino.com με τον τίτλο "Δάσκαλος/α για Λευκωσία ή Λεμεσό", ανάλογα με το πού υποβάλλετε αίτηση.

Η αίτησή σας θα αντιμετωπιστεί με αυστηρή εμπιστευτικότητα.

About ENGINO:

At ENGINO we design and build cutting-edge learning game systems that help children aged 3 to 16 develop 21st century skills such as algorithmic and critical thinking as well as problem solving through playful creative building activities, robot programming and scientific experimentation. Having received many patents and international awards, including the "Best Place to Work" seal, we aim to continue to lead the field of STEM education by investing in new people who can join our team. As our company grows, we continue to innovate, developing services, systems and products that will inspire the next generation of inventors.

Στην ENGINO σχεδιάζουμε και κατασκευάζουμε προηγμένα συστήματα παιχνιδιών μάθησης που βοηθούν τα περίεργα μυαλά ηλικίας 3 έως 16 ετών να αναπτύξουν τις δεξιότητες του 21ου αιώνα στην κριτική σκέψη και την επίλυση προβλημάτων μέσω πρακτικών δραστηριοτήτων, κωδικοποίησης και επιστημονικών πειραμάτων. Έχοντας λάβει πολυάριθμες πατέντες και διεθνή βραβεία, συμπεριλαμβανομένης της σφραγίδας "Best Place to Work", σκοπεύουμε να συνεχίσουμε να ηγούμαστε στην τάση STEM επενδύοντας σε νέους ανθρώπους που μπορούν να ενταχθούν στην ομάδα μας. Καθώς η εταιρεία μας μεγαλώνει, συνεχίζουμε να καινοτομούμε, αναπτύσσοντας υπηρεσίες, συστήματα και προϊόντα που θα εμπνεύσουν την επόμενη γενιά εφευρετών.

bottom of page