top of page

Store Manager

Athens, Greece

Job Type:

Full Time

Workspace:

Onsite

Job Description:

ENGINO is looking for an active person for the position of Store Manager for our Athens branch.
The candidate will be responsible for the overall operation of the store, monitoring store performance, maximizing sales and profits, HR efficiency and providing excellent customer service, as well as booking and managing workshops, birthday parties, school visits etc. , which can take place inside the center or outside.

Main Responsibilities:
• To provide excellent service to ensure high levels of customer satisfaction.
• Recruit, train and manage store employees.
• To implement business strategies to attract new customers, expand store traffic, increase external activity and improve profitability and work based on Franchising standards and continuous improvement of KPI's.
• Respond to customer complaints and concerns in a professional manner.
• To ensure the store's compliance with health and safety regulations.
• Develop and arrange promotional material and in-store displays along with prompt and efficient stock replenishment.
• To undertake store management duties such as managing store budgets and updating financial records and cash flows.
• Oversee marketing, offline and digital activity in close collaboration with head office and partner agencies.
• Organize workshops, parties, school visits and other events inside and outside the store and provide feedback to head office for modifications and improvements for all aspects of operations.
• To manage the cash register (POS) and the other software necessary for the smooth operation of the store.
• To work with key external partners to deliver our educational services such as hotels, offshore companies, schools etc.

Qualifications:
• Bachelor's degree in any field
• Post graduate degree in management such as MBA, or Education, Science or Engineering will be considered an advantage.
• A minimum of 5 years of experience working in a retail environment in a managerial role is required.
• Strong leadership and client management skills.
• Excellent communication and interpersonal skills.
Remuneration package offered:
An attractive remuneration package is offered, commensurate with qualifications and experience, including
13th and 14th salary. Plus performance bonus offered.

Contact:
Candidates should contact us by sending their CV to recruiting.management@engino.com with title ‘’ATH - Store Manager’’.
Your application will be treated strictly confidential.

Η ENGINO αναζητά ένα δραστήριο άτομο για τη θέση του Υπεύθυνου Καταστήματος για το υποκατάστημά μας στην Αθήνα. Ο υποψήφιος θα είναι υπεύθυνος για τη συνολική λειτουργία του καταστήματος, την παρακολούθηση της απόδοσης του καταστήματος, τη μεγιστοποίηση των πωλήσεων και των κερδών, την αποδοτικότητα του ανθρώπινου δυναμικού και την παροχή εξαιρετικής εξυπηρέτησης πελατών. Επιπλέον, θα είναι υπεύθυνος για την κράτηση και τη διαχείριση εργαστηρίων, πάρτι γενεθλίων, επισκέψεων σχολείων κ.λπ., τα οποία μπορούν να πραγματοποιηθούν εντός ή εκτός του κέντρου.

Κύρια Καθήκοντα:
• Παροχή εξαιρετικής εξυπηρέτησης για να διασφαλιστούν υψηλά επίπεδα ικανοποίησης πελατών.
• Πρόσληψη, εκπαίδευση και διαχείριση υπαλλήλων καταστήματος.
• Υλοποίηση επιχειρηματικών στρατηγικών για προσέλκυση νέων πελατών, αύξηση της κίνησης του καταστήματος, αύξηση της εξωτερικής δραστηριότητας και βελτίωση της κερδοφορίας, καθώς και εργασία βάσει προτύπων franchising και συνεχούς βελτίωσης των KPI.
• Ανταπόκριση σε παράπονα και ανησυχίες πελατών με επαγγελματικό τρόπο.
• Διασφάλιση της συμμόρφωσης του καταστήματος με κανονισμούς υγείας και ασφάλειας.
• Ανάπτυξη και τακτοποίηση προωθητικού υλικού και εκθεμάτων στο κατάστημα, καθώς και άμεση και αποτελεσματική αναπλήρωση αποθεμάτων.
• Ανάληψη καθηκόντων διαχείρισης καταστήματος όπως η διαχείριση προϋπολογισμών καταστήματος και η ενημέρωση οικονομικών αρχείων και ταμειακών ροών.
• Εποπτεία του μάρκετινγκ, της offline και ψηφιακής δραστηριότητας σε στενή συνεργασία με την κεντρική διοίκηση και συνεργαζόμενες εταιρείες.
• Οργάνωση εργαστηρίων, πάρτι, επισκέψεων σχολείων και άλλων εκδηλώσεων εντός και εκτός καταστήματος και παροχή ανατροφοδότησης στην κεντρική διοίκηση για τροποποιήσεις και βελτιώσεις σε όλες τις πτυχές των λειτουργιών.
• Διαχείριση του ταμείου (POS) και άλλου λογισμικού που είναι απαραίτητο για την ομαλή λειτουργία του καταστήματος.
• Συνεργασία με βασικούς εξωτερικούς συνεργάτες για την παροχή των εκπαιδευτικών μας υπηρεσιών, όπως ξενοδοχεία, υπεράκτιες εταιρείες, σχολεία κ.λπ.

Προσόντα:
• Πτυχίο σε οποιοδήποτε πεδίο.
• Μεταπτυχιακό δίπλωμα στη διοίκηση, όπως MBA, ή στην εκπαίδευση, τις επιστήμες ή τη μηχανική θα θεωρηθεί πλεονέκτημα.
• Ελάχιστη εμπειρία 5 ετών σε περιβάλλον λιανικής πώλησης σε διοικητικό ρόλο.
• Ισχυρές ηγετικές και διαχειριστικές δεξιότητες πελατών.
• Εξαιρετικές δεξιότητες επικοινωνίας και διαπροσωπικών σχέσεων.

Προσφερόμενο Πακέτο Αμοιβών:
Προσφέρεται ελκυστικό πακέτο απολαβών, ανάλογα με τα προσόντα και την εμπειρία, συμπεριλαμβανομένου του 13ου και 14ου μισθού. Προσφέρεται επίσης μπόνους απόδοσης.

Επικοινωνία:
Όλα τα βιογραφικά πρέπει να σταλούν στο recruiting.management@engino.com με τον τίτλο ''ATH - Υπεύθυνος Καταστήματος’’.

Η αίτησή σας θα αντιμετωπιστεί με αυστηρή εμπιστευτικότητα.

About ENGINO:

ENGINO is expanding in Greece and is opening a subsidiary in Athens which will work in conjunction with Cyprus headquarters. Our Athens Office will engage with Research and product development, as well as with Sales and Marketing aiming to scale up business internationally with emphasis in the region. The company plans to set up another production facility to cope with increasing demand and will open several ENGINO STEM EXPLORATION CENTRES in the country.

At Engino we design and manufacture cutting-edge learning toy systems that help curious minds of ages 3 to 16 develop their 21st century skills of critical thinking and problem solving through hands on activities, coding and scientific experimentation. Having received numerous patents and international awards, including the “Best Place to Work” seal, we aim to continue leading the STEM trend by investing in new people who can join our team. As our company grows, we continue to innovate, developing services, systems and products that will inspire the next generation of inventors.

Η ENGINO επεκτείνεται στην Ελλάδα και ανοίγει θυγατρική εταιρεία στην Αθήνα, η οποία θα συνεργάζεται με τα κεντρικά γραφεία στην Κύπρο. Το γραφείο μας στην Αθήνα θα ασχοληθεί με την έρευνα και την ανάπτυξη προϊόντων, καθώς και με τις πωλήσεις και το μάρκετινγκ, με στόχο την διεθνή ανάπτυξη της επιχείρησης, με έμφαση στην περιοχή. Η εταιρεία σχεδιάζει να δημιουργήσει μια ακόμη μονάδα παραγωγής για να ανταποκριθεί στην αυξανόμενη ζήτηση και θα ανοίξει αρκετά Κέντρα Εξερεύνησης STEM ENGINO στη χώρα.

Στην Engino σχεδιάζουμε και κατασκευάζουμε προηγμένα συστήματα παιχνιδιών μάθησης που βοηθούν τα περίεργα μυαλά ηλικίας 3 έως 16 ετών να αναπτύξουν τις δεξιότητες του 21ου αιώνα στην κριτική σκέψη και την επίλυση προβλημάτων μέσω πρακτικών δραστηριοτήτων, κωδικοποίησης και επιστημονικών πειραμάτων. Έχοντας λάβει πολυάριθμες πατέντες και διεθνή βραβεία, συμπεριλαμβανομένης της σφραγίδας "Best Place to Work", σκοπεύουμε να συνεχίσουμε να ηγούμαστε στην τάση STEM επενδύοντας σε νέους ανθρώπους που μπορούν να ενταχθούν στην ομάδα μας. Καθώς η εταιρεία μας μεγαλώνει, συνεχίζουμε να καινοτομούμε, αναπτύσσοντας υπηρεσίες, συστήματα και προϊόντα που θα εμπνεύσουν την επόμενη γενιά εφευρετών.

bottom of page