top of page

Interior Designer

Athens, Greece

Job Type:

Full Time

Workspace:

Onsite

Job Description:

We are looking for a qualified candidate for our ENGINO® Athens branch.. As an Interior Designer, you'll play a pivotal role in shaping the aesthetic and functional aspects of interior spaces. Your creative vision, technical skills, and understanding of design principles will be key in transforming concepts into tangible, visually stunning environments.

Main Responsibilities:
• Develop initial design concepts based on client needs, spatial requirements, and project objectives. Design creative collage, sketches and 3D renderings to communicate design ideas effectively.
• Select appropriate materials, finishes, colour palettes and design our own furnitures that align with the design concept and budget.
• Produce detailed drawings, floor plans, elevations, and construction documents using computer-aided design (CAD) software.
• Oversee all aspects of the design process, from conception to completion. Coordinate with suppliers and workers to ensure smooth project execution, timely delivery and quality craftsmanship.

Qualifications required:
• Bachelor's degree in Interior Design or related field.
• Proficiency in computer-aided design (CAD) software such as SketchUp is a must.
• Knowledge or Greek and English language.
• Strong understanding of design principles and space planning
• Excellent creativity, problem-solving skills, and attention to detail.

Remuneration package offered:
An attractive pay package is offered depending on qualifications and experience and including a 13th and 14th salary.

Contact:
All CVs to be sent to recruiting.management@engino.com with title ‘ATH - Interior Designer‘.

All applications will be treated as strictly confidential.

Αναζητούμε έναν κατάλληλο υποψήφιο για το υποκατάστημα ENGINO® στην Αθήνα. Ως Διακοσμητής Εσωτερικών Χώρων, θα διαδραματίσετε έναν καθοριστικό ρόλο στη διαμόρφωση των αισθητικών και λειτουργικών πτυχών των εσωτερικών χώρων. Το δημιουργικό σας όραμα, οι τεχνικές σας δεξιότητες και η κατανόηση των αρχών του σχεδιασμού θα είναι κλειδί για τη μετατροπή των ιδεών σε χειροπιαστά, οπτικά εντυπωσιακά περιβάλλοντα.

Κύριες Αρμοδιότητες:
• Ανάπτυξη αρχικής ιδέας σχεδιασμού βάσει των αναγκών των πελατών, των χωρικών απαιτήσεων και των στόχων του έργου. Σχεδιασμός δημιουργικό κολάζ, σκίτσα και 3D απεικονίσεις για να επικοινωνήσετε αποτελεσματικά τις σχεδιαστικές ιδέες.
• Επιλογή κατάλληλων υλικών, φινιρίσματα, χρωματικές παλέτες και σχεδιασμός των δικών μας επίπλων που να ευθυγραμμίζονται με την ιδέα του σχεδιασμού και τον προϋπολογισμό.
• Δημιουργία λεπτομερών σχεδίων, κατόψεις, όψεις και κατασκευαστικά έγγραφα χρησιμοποιώντας λογισμικό σχεδιασμού (CAD).
• Εποπτεία όλων των πτυχών της διαδικασίας σχεδιασμού, από τη σύλληψη μέχρι την ολοκλήρωση. Συντονισμός με τους προμηθευτές και τους εργάτες για να διασφαλίσετε την ομαλή εκτέλεση του έργου, την έγκαιρη παράδοση και την ποιότητα της κατασκευής.

Απαιτούμενα Προσόντα:
• Πτυχίο στη Διακόσμηση Εσωτερικών Χώρων ή συναφή τομέα.
• Άριστη γνώση σε λογισμικό σχεδιασμού (CAD) όπως το SketchUp είναι απαραίτητη.
• Γνώση της ελληνικής και αγγλικής γλώσσας.
• Ισχυρή κατανόηση των αρχών σχεδιασμού και του προγραμματισμού χώρου.
• Εξαιρετική δημιουργικότητα, δεξιότητες επίλυσης προβλημάτων και προσοχή στη λεπτομέρεια.

Προσφερόμενο πακέτο απολαβών:
Προσφέρεται ελκυστικό πακέτο απολαβών, ανάλογα με τα προσόντα και την εμπειρία, συμπεριλαμβανομένου του 13ου και 14ου μισθού.

Επικοινωνία:
Όλα τα βιογραφικά πρέπει να αποστέλλονται στο recruiting.management@engino.comμε τίτλο ‘’ ATH -Σχεδιαστής Εσωτερικού Χώρου’’.

Η αίτησή σας θα αντιμετωπιστεί ως αυστηρά εμπιστευτική.

About ENGINO:

ENGINO is expanding in Greece and is opening a subsidiary in Athens which will work in conjunction with Cyprus headquarters. Our Athens Office will engage with Research and product development, as well as with Sales and Marketing aiming to scale up business internationally with emphasis in the region. The company plans to set up another production facility to cope with increasing demand and will open several ENGINO STEM EXPLORATION CENTRES in the country.

At Engino we design and manufacture cutting-edge learning toy systems that help curious minds of ages 3 to 16 develop their 21st century skills of critical thinking and problem solving through hands on activities, coding and scientific experimentation. Having received numerous patents and international awards, including the “Best Place to Work” seal, we aim to continue leading the STEM trend by investing in new people who can join our team. As our company grows, we continue to innovate, developing services, systems and products that will inspire the next generation of inventors.

Η ENGINO επεκτείνεται στην Ελλάδα και ανοίγει θυγατρική εταιρεία στην Αθήνα, η οποία θα συνεργάζεται με τα κεντρικά γραφεία στην Κύπρο. Το γραφείο μας στην Αθήνα θα ασχοληθεί με την έρευνα και την ανάπτυξη προϊόντων, καθώς και με τις πωλήσεις και το μάρκετινγκ, με στόχο την διεθνή ανάπτυξη της επιχείρησης, με έμφαση στην περιοχή. Η εταιρεία σχεδιάζει να δημιουργήσει μια ακόμη μονάδα παραγωγής για να ανταποκριθεί στην αυξανόμενη ζήτηση και θα ανοίξει αρκετά Κέντρα Εξερεύνησης STEM ENGINO στη χώρα.

Στην Engino σχεδιάζουμε και κατασκευάζουμε προηγμένα συστήματα παιχνιδιών μάθησης που βοηθούν τα περίεργα μυαλά ηλικίας 3 έως 16 ετών να αναπτύξουν τις δεξιότητες του 21ου αιώνα στην κριτική σκέψη και την επίλυση προβλημάτων μέσω πρακτικών δραστηριοτήτων, κωδικοποίησης και επιστημονικών πειραμάτων. Έχοντας λάβει πολυάριθμες πατέντες και διεθνή βραβεία, συμπεριλαμβανομένης της σφραγίδας "Best Place to Work", σκοπεύουμε να συνεχίσουμε να ηγούμαστε στην τάση STEM επενδύοντας σε νέους ανθρώπους που μπορούν να ενταχθούν στην ομάδα μας. Καθώς η εταιρεία μας μεγαλώνει, συνεχίζουμε να καινοτομούμε, αναπτύσσοντας υπηρεσίες, συστήματα και προϊόντα που θα εμπνεύσουν την επόμενη γενιά εφευρετών.

bottom of page