top of page

Full Stack Web Developer

Athens, Greece

Job Type:

Full Time

Workspace:

Onsite

Job Description:

We are looking for a qualified candidate for our Athens branch to fill the position of Full Stack Web Developer.
To help us revamp our entire online presence which will allow us to better compete in the growing digital world.

Μain Responsibilities:
• Develop new user-facing features.
• Build maintainable and reusable code.
• Optimize for speed and scalability.
• Research, learn, and deploy bleeding-edge technology and best practices on an ongoing basis.
• Collaborate with other team members and stakeholders.

Qualifications required:
• BSc in Computer Science/software engineering or relevant degree.
• Knowledge of web programming languages (e.g., PHP, Javascript, CSS)
• Demonstrable previous experience in Web App Development (Front End/Back End or both)
• Git version control.
• Experience with Laravel framework
• Good knowledge designing and using relational and non-relational databases
• Knowledge of JQuery, Vue, React or Angular

Remuneration Package Offered:
An attractive pay package is offered, depending on qualifications and experience, along with 13th and 14th salary.

Contact:
The candidates must send their CV at recruiting.research@engino.com with title ‘ΑΤΗ - Full Stack Web Developer’.

All applications will be treated as strictly confidential.

Αναζητούμε έναν κατάλληλο υποψήφιο για το υποκατάστημά μας στην Αθήνα για να καλύψει τη θέση του Προγραμματιστή Full Stack Web. Να μας βοηθήσει να ανανεώσουμε ολόκληρη την online παρουσία μας, πράγμα που θα μας επιτρέψει να ανταγωνιστούμε καλύτερα τον αυξανόμενο ψηφιακό κόσμο.

Κύριες αρμοδιότητες:
• Ανάπτυξη νέων χαρακτηριστικών που απευθύνονται στον χρήστη.
• Κατασκευή κώδικα που είναι εύκολος στη συντήρηση και επαναχρησιμοποίηση.
• Βελτιστοποίηση για ταχύτητα και επεκτασιμότητα.
• Έρευνα, μάθηση και εφαρμογή τελευταίων τεχνολογιών και βέλτιστων πρακτικών σε συνεχή βάση.
• Συνεργασία με άλλα μέλη της ομάδας και εμπλεκόμενα μέρη.

Απαιτούμενα προσόντα:
• Πτυχίο BSc στην Επιστήμη Υπολογιστών/Μηχανική Λογισμικού ή σχετικό πτυχίο.
• Γνώση γλωσσών προγραμματισμού ιστού (π.χ., PHP, JavaScript, CSS).
• Αποδεδειγμένη προηγούμενη εμπειρία στην ανάπτυξη εφαρμογών ιστού (Front End/Back End ή και τα δύο).
• Έλεγχος εκδόσεων με το Git.
• Εμπειρία με το πλαίσιο εργασίας Laravel.
• Καλή γνώση στο σχεδιασμό και τη χρήση σχεσιακών και μη σχεσιακών βάσεων δεδομένων.
• Γνώση JQuery, Vue, React ή Angular.

Προσφερόμενο Πακέτο Αμοιβών:
Προσφέρεται ελκυστικό πακέτο απολαβών, ανάλογα με τα προσόντα και την εμπειρία, συμπεριλαμβανομένου του 13ου και 14ου μισθού.

Επικοινωνία:
Οι υποψήφιοι πρέπει να στείλουν το βιογραφικό τους στο recruiting.research@engino.com με τίτλο 'ATH - Προγραμματιστή Full Stack Web’.

Όλες οι αιτήσεις θα αντιμετωπιστούν με αυστηρή εμπιστευτικότητα.

About ENGINO:

ENGINO is expanding in Greece and is opening a subsidiary in Athens which will work in conjunction with Cyprus headquarters. Our Athens Office will engage with Research and product development, as well as with Sales and Marketing aiming to scale up business internationally with emphasis in the region. The company plans to set up another production facility to cope with increasing demand and will open several ENGINO STEM EXPLORATION CENTRES in the country.

At Engino we design and manufacture cutting-edge learning toy systems that help curious minds of ages 3 to 16 develop their 21st century skills of critical thinking and problem solving through hands on activities, coding and scientific experimentation. Having received numerous patents and international awards, including the “Best Place to Work” seal, we aim to continue leading the STEM trend by investing in new people who can join our team. As our company grows, we continue to innovate, developing services, systems and products that will inspire the next generation of inventors.

Η ENGINO επεκτείνεται στην Ελλάδα και ανοίγει θυγατρική εταιρεία στην Αθήνα, η οποία θα συνεργάζεται με τα κεντρικά γραφεία στην Κύπρο. Το γραφείο μας στην Αθήνα θα ασχοληθεί με την έρευνα και την ανάπτυξη προϊόντων, καθώς και με τις πωλήσεις και το μάρκετινγκ, με στόχο την διεθνή ανάπτυξη της επιχείρησης, με έμφαση στην περιοχή. Η εταιρεία σχεδιάζει να δημιουργήσει μια ακόμη μονάδα παραγωγής για να ανταποκριθεί στην αυξανόμενη ζήτηση και θα ανοίξει αρκετά Κέντρα Εξερεύνησης STEM ENGINO στη χώρα.

Στην Engino σχεδιάζουμε και κατασκευάζουμε προηγμένα συστήματα παιχνιδιών μάθησης που βοηθούν τα περίεργα μυαλά ηλικίας 3 έως 16 ετών να αναπτύξουν τις δεξιότητες του 21ου αιώνα στην κριτική σκέψη και την επίλυση προβλημάτων μέσω πρακτικών δραστηριοτήτων, κωδικοποίησης και επιστημονικών πειραμάτων. Έχοντας λάβει πολυάριθμες πατέντες και διεθνή βραβεία, συμπεριλαμβανομένης της σφραγίδας "Best Place to Work", σκοπεύουμε να συνεχίσουμε να ηγούμαστε στην τάση STEM επενδύοντας σε νέους ανθρώπους που μπορούν να ενταχθούν στην ομάδα μας. Καθώς η εταιρεία μας μεγαλώνει, συνεχίζουμε να καινοτομούμε, αναπτύσσοντας υπηρεσίες, συστήματα και προϊόντα που θα εμπνεύσουν την επόμενη γενιά εφευρετών.

bottom of page