top of page

Commercial Manager

Athens, Greece

Job Type:

Full Time

Workspace:

Onsite

Job Description:

We are looking for a qualified candidate for our ENGINO® Athens branch. This person is responsible to develop the overall sales of ENGINO products & services internationally and to grow the company’s turnover from sales to Toy distributors and Retailers, to Education market such as schools and Ministries of Education as well as drive the franchise expansion of our concept stores.

Main Responsibilities:
• Participate in strategic decision-making for the development of both new products and new markets.
• Submitting periodic reports to management about activities, market presence, ongoing plans, customer development, sales volume and other important elements.
• Study the competition and market trends, identify opportunities, and propose and implement strategies for catching up and surpassing the competition.
• Developing a forecast of sales based on actual data and market insight.
• Collaborating with R&D and Production departments to propose new products based on the market insights and help to develop new projects while also fine-tuning existing products to better meet customer needs at an optimized cost.
• Coordinate with the Marketing Department on advertising budget and activities, as well as evaluation of results.
• Work in conjunction with the Accounting Department to make sure invoices and other related paperwork is issued properly and payments from customers are effected as agreed.
• Oversee with the Imports/Exports department that loading and delivery of orders is carried out timely and efficiently, with the right shipping partners are selected.
• Preparation of general price lists and individual price lists for customers.
• Organize Exhibitions and events and travel abroad as needed to meet customers and evaluate the markets.
• Setting goals and KPI’s for the department and staff.
• Monitoring Sales Department’s Sales Officers as well as external partners such as Distributors and agents, making sure they maximize their potential both short term and long term.
• Managing directly important Key clients to increase their turnover.
• Searching for new customers and distribution channels in existing markets, while also developing new ones by exploring different business opportunities.
• Ensuring the efficient daily functioning of his/her department and that KPI’s set are met.
• To hire, motivate, mentor, train and evaluate new employees when needed.

Qualifications required:
• Degree in Business Management and preferably an MBA
• Experience in sales of retail products of at least 7 years, ideally toys or EdTech.
• Experience in management positions of at least 3 years
• Excellent command of English language, ideally also Greek
• Responsibility and professionalism with superb critical thinking and problem-solving skills.
• Ability to perform multiple tasks while keeping aligned with the company’s vision and strategy.
• Excellent computer knowledge and MS office tools.

Remuneration Package Offered:
An attractive pay package is offered, depending on qualifications and experience, along with13th and 14th salary. Bonuses based on KPI’s
Contact:
The candidates must send their CV at recruiting.research@engino.com with title ‘ATH - Commercial Manager’.

All applications will be treated as strictly confidential.

Αναζητούμε έναν κατάλληλο υποψήφιο για το υποκατάστημά μας ENGINO® στην Αθήνα. Αυτό το άτομο είναι υπεύθυνο για την ανάπτυξη των συνολικών πωλήσεων των προϊόντων και υπηρεσιών της ENGINO διεθνώς και για την αύξηση του τζίρου της εταιρείας από πωλήσεις σε διανομείς και λιανοπωλητές παιχνιδιών, στην εκπαιδευτική αγορά όπως σχολεία και Υπουργεία Παιδείας, καθώς και για την προώθηση της επέκτασης των καταστημάτων franchise του concept μας.

Κύριες Αρμοδιότητες:
• Συμμετοχή στη λήψη στρατηγικών αποφάσεων για την ανάπτυξη νέων προϊόντων και νέων αγορών.
• Υποβολή περιοδικών αναφορών στη διοίκηση σχετικά με τις δραστηριότητες, την παρουσία στην αγορά, τα τρέχοντα σχέδια, την ανάπτυξη πελατών, τον όγκο πωλήσεων και άλλα σημαντικά στοιχεία.
• Μελέτη του ανταγωνισμού και των τάσεων της αγοράς, αναγνώριση ευκαιριών και πρόταση και υλοποίηση στρατηγικών για την υπέρβαση του ανταγωνισμού.
• Ανάπτυξη πρόβλεψης πωλήσεων βασισμένης σε πραγματικά δεδομένα και πληροφορίες της αγοράς.
• Συνεργασία με τα τμήματα Έρευνας και Ανάπτυξης (R&D) και Παραγωγής για την πρόταση νέων προϊόντων βάσει των πληροφοριών της αγοράς και την ανάπτυξη νέων έργων, ενώ παράλληλα την προσαρμογή των υφιστάμενων προϊόντων για την καλύτερη κάλυψη των αναγκών των πελατών με βέλτιστο κόστος.
• Συντονισμός με το Τμήμα Μάρκετινγκ για τον προϋπολογισμό και τις δραστηριότητες διαφήμισης, καθώς και την αξιολόγηση των αποτελεσμάτων.
• Συνεργασία με το Λογιστήριο για τη διασφάλιση της σωστής έκδοσης των τιμολογίων και των σχετικών εγγράφων και την εκτέλεση των πληρωμών από τους πελάτες όπως έχει συμφωνηθεί.
• Εποπτεία με το Τμήμα Εισαγωγών/Εξαγωγών για τη διασφάλιση της έγκαιρης και αποτελεσματικής φόρτωσης και παράδοσης των παραγγελιών, με την επιλογή των σωστών συνεργατών αποστολής.
• Προετοιμασία γενικών τιμοκαταλόγων και ατομικών τιμοκαταλόγων για τους πελάτες.
• Οργάνωση εκθέσεων και εκδηλώσεων και ταξίδια στο εξωτερικό όπως απαιτείται για την επίσκεψη πελατών και την αξιολόγηση των αγορών.
• Θέσπιση στόχων και KPI για το τμήμα και το προσωπικό.
• Παρακολούθηση των Πωλητών του Τμήματος Πωλήσεων καθώς και εξωτερικών συνεργατών όπως Διανομείς και αντιπρόσωποι, διασφαλίζοντας ότι αξιοποιούν το δυναμικό τους τόσο βραχυπρόθεσμα όσο και μακροπρόθεσμα.
• Άμεση διαχείριση σημαντικών βασικών πελατών για την αύξηση του τζίρου τους.
• Αναζήτηση νέων πελατών και καναλιών διανομής σε υπάρχουσες αγορές, ενώ παράλληλα ανάπτυξη νέων αγορών με την εξερεύνηση διαφορετικών επιχειρηματικών ευκαιριών.
Απαιτούμενα Προσόντα:
• Πτυχίο στη Διοίκηση Επιχειρήσεων και κατά προτίμηση MBA.
• Εμπειρία στις πωλήσεις λιανικών προϊόντων τουλάχιστον 7 ετών, ιδανικά παιχνιδιών ή EdTech.
• Εμπειρία σε θέσεις διοίκησης τουλάχιστον 3 ετών.
• Άριστη γνώση της αγγλικής γλώσσας, ιδανικά και της ελληνικής.
• Υπευθυνότητα και επαγγελματισμός με εξαιρετικές δεξιότητες κριτικής σκέψης και επίλυσης προβλημάτων.
• Ικανότητα να εκτελεί πολλαπλές εργασίες ενώ παραμένει ευθυγραμμισμένος με το όραμα και τη στρατηγική της εταιρείας.
• Εξαιρετική γνώση υπολογιστών και εργαλείων MS Office.

Προσφερόμενο Πακέτο Αποδοχών:
Προσφέρεται ένα ελκυστικό πακέτο αποδοχών, ανάλογα με τα προσόντα και την εμπειρία, μαζί με 13ο και 14ο μισθό. Μπόνους βάσει των KPI.

Επικοινωνία:
Οι υποψήφιοι πρέπει να στείλουν το βιογραφικό τους στο recruiting.research@engino.com με τίτλο 'ATH - Εμπορικός Διευθυντής’.

Όλες οι αιτήσεις θα αντιμετωπιστούν με αυστηρή εμπιστευτικότητα.

About ENGINO:

ENGINO is expanding in Greece and is opening a subsidiary in Athens which will work in conjunction with Cyprus headquarters. Our Athens Office will engage with Research and product development, as well as with Sales and Marketing aiming to scale up business internationally with emphasis in the region. The company plans to set up another production facility to cope with increasing demand and will open several ENGINO STEM EXPLORATION CENTRES in the country.

At Engino we design and manufacture cutting-edge learning toy systems that help curious minds of ages 3 to 16 develop their 21st century skills of critical thinking and problem solving through hands on activities, coding and scientific experimentation. Having received numerous patents and international awards, including the “Best Place to Work” seal, we aim to continue leading the STEM trend by investing in new people who can join our team. As our company grows, we continue to innovate, developing services, systems and products that will inspire the next generation of inventors.

Η ENGINO επεκτείνεται στην Ελλάδα και ανοίγει θυγατρική εταιρεία στην Αθήνα, η οποία θα συνεργάζεται με τα κεντρικά γραφεία στην Κύπρο. Το γραφείο μας στην Αθήνα θα ασχοληθεί με την έρευνα και την ανάπτυξη προϊόντων, καθώς και με τις πωλήσεις και το μάρκετινγκ, με στόχο την διεθνή ανάπτυξη της επιχείρησης, με έμφαση στην περιοχή. Η εταιρεία σχεδιάζει να δημιουργήσει μια ακόμη μονάδα παραγωγής για να ανταποκριθεί στην αυξανόμενη ζήτηση και θα ανοίξει αρκετά Κέντρα Εξερεύνησης STEM ENGINO στη χώρα.

Στην Engino σχεδιάζουμε και κατασκευάζουμε προηγμένα συστήματα παιχνιδιών μάθησης που βοηθούν τα περίεργα μυαλά ηλικίας 3 έως 16 ετών να αναπτύξουν τις δεξιότητες του 21ου αιώνα στην κριτική σκέψη και την επίλυση προβλημάτων μέσω πρακτικών δραστηριοτήτων, κωδικοποίησης και επιστημονικών πειραμάτων. Έχοντας λάβει πολυάριθμες πατέντες και διεθνή βραβεία, συμπεριλαμβανομένης της σφραγίδας "Best Place to Work", σκοπεύουμε να συνεχίσουμε να ηγούμαστε στην τάση STEM επενδύοντας σε νέους ανθρώπους που μπορούν να ενταχθούν στην ομάδα μας. Καθώς η εταιρεία μας μεγαλώνει, συνεχίζουμε να καινοτομούμε, αναπτύσσοντας υπηρεσίες, συστήματα και προϊόντα που θα εμπνεύσουν την επόμενη γενιά εφευρετών.

bottom of page