top of page

STEM and Robotics Education Researcher

Athens, Greece

Job Type:

Full Time

Workspace:

Onsite

Job Description:

We are looking for a candidate to fill the STEM and Robotics Education Researcher position at the ENGINO Athens branch.
The ideal candidate will develop engaging, hands-on, lesson plans for K12 children that will help them acquire 21st-century skills and content knowledge in the STEM domains. The Researcher will be a key person to guide and manage internal and external teams.
Full-time employment.

Responsibilities:
• To develop unique lesson plans that will use various constructional sets as well as associated software that will teach kids of various ages, from preschool to high school, as these relate to Science and Technology, and according to latest pedagogical trends on STEM education.
• To author the supporting theory of the lesson plans in a fun and engaging way that will inspire children to learn about the technologies.
• To teach and run workshops for students aged 4 to 12+, also providing feedback for improvement.
• To carry out academic level background research on papers and the latest developments in the field, as well as competitor research and to present these to the management and other personnel in a clear and concise way.
• To test the company's new solutions with students, gather data, run interviews and analyze results to coauthor articles for publishing at world-renowned conferences and international magazines.
• To search and identify funding opportunities in the EU and co-author new research proposals.
• To coordinate research projects with internal and external researchers and subcontractors, making sure that deliverables and deadlines are met, creating also the regular reports needed.
• To write user manuals and content for books and online viewing.
• To develop teacher manuals and methodologies as well as teacher training but also "train the trainers".
• To travel regularly for visiting conferences, university partners and tradeshows and make presentations., as well as teacher training.
• To manage a team of developers and supervise new product & services development, coordinating successfully with other departments such as software, electronics, mechanical & graphics.
Qualifications:
• A Bachelor's degree with a Master in any of the fields of Mathematics, Physics, Engineering or Education Science.
• A PhD in education will be considered an advantage.
• Previous experience in teaching students will be needed of at least 4 years.
• Excellent command of English language is a must, both verbal and written. Knowledge of Greek language will be an advantage.
• Experience in Academic level research or in EU programs of at least 5 years.
• Excellent communication and presentation skills.
• To have driving license.
Remuneration Package Offered:
An attractive pay package is offered, depending on qualifications and experience, along with 13th and 14th salary.

Contact:
The candidates should provide proof of their work and their CV at recruiting.research@engino.com with title ‘’ATH - STEM and Robotics Education Researcher’’.
All applications will be treated as strictly confidential.

Ψάχνουμε υποψήφιο για τη θέση Εκπαιδευτικού Ερευνητή STEM και Ρομποτικής στο ENGINO υποκατάστημα μας στην Αθήνα. Ο ιδανικός υποψήφιος θα αναπτύξει ενδιαφέροντα, πρακτικά σχέδια μαθημάτων για παιδιά ηλικίας Κ12 που θα τους βοηθήσουν να αποκτήσουν δεξιότητες του 21ου αιώνα και γνώσεις περιεχομένου στους τομείς των STEM. Ο Ερευνητής θα είναι ένας καίριος παράγοντας για την καθοδήγηση και διαχείριση εσωτερικών και εξωτερικών ομάδων.
Πλήρης απασχόληση.

Καθήκοντα:
• Να αναπτύξει μοναδικά σχέδια μαθημάτων που θα χρησιμοποιούν διάφορα σετ κατασκευών καθώς και σχετικό λογισμικό που θα διδάσκει παιδιά διαφόρων ηλικιών, από το νηπιαγωγείο έως το λύκειο, σχετικά με τις Επιστήμες και την Τεχνολογία, σύμφωνα με τις πιο πρόσφατες παιδαγωγικές τάσεις στην εκπαίδευση STEM.
• Να συντάξει τη στηριζόμενη θεωρία των σχεδίων μαθημάτων με έναν διασκεδαστικό και ενδιαφέρον τρόπο που θα εμπνεύσει τα παιδιά να μάθουν για τις τεχνολογίες.
• Να διδάσκει και να διεξάγει εργαστήρια για μαθητές ηλικίας 4 έως 12+, παρέχοντας επίσης ανατροφοδότηση για βελτίωση.
• Να πραγματοποιεί επίπεδο ακαδημαϊκής έρευνας στο υπόβαθρο επιστημονικών εργασιών και των πιο πρόσφατων εξελίξεων στον τομέα, καθώς και στην έρευνα ανταγωνιστών και να τις παρουσιάζει στη διοίκηση και το άλλο προσωπικό με ξεκάθαρο και συνοπτικό τρόπο.
• Να δοκιμάζει τις νέες λύσεις της εταιρείας με μαθητές, να συλλέγει δεδομένα, να πραγματοποιεί συνεντεύξεις και να αναλύει τα αποτελέσματα για να συντάξει άρθρα για δημοσίευση σε παγκοσμίως αναγνωρισμένες διασκέψεις και διεθνή περιοδικά.
• Να αναζητά και να εντοπίζει ευκαιρίες χρηματοδότησης στην ΕΕ και να συντάσσει νέες προτάσεις έρευνας.
• Να συντονίζει τα ερευνητικά έργα με εσωτερικούς και εξωτερικούς ερευνητές και υπεργολάβους, να βεβαιώνετε ότι τα παραδοτέα και οι προθεσμίες εκτελούνται, δημιουργώντας επίσης τις τακτικές εκθέσεις αναφοράς που απαιτούνται.
• Να συντάσσει εγχειρίδια χρήστη και περιεχόμενο για βιβλία και διαδικτυακή προβολή.
• Να αναπτύξει εγχειρίδια και μεθόδους διδασκαλίας αλλά και κατάρτιση δασκάλων αλλά και "εκπαίδευση εκπαιδευτών".
• Να ταξιδεύετε τακτικά για επισκέψεις σε συνέδρια, πανεπιστημιακούς εταίρους και εμπορικές εκθέσεις και να κάνετε παρουσιάσεις, καθώς και για εκπαίδευση εκπαιδευτικών.
• Να διαχειρίζεται ομάδα προγραμματιστών και να επιβλέπει την ανάπτυξη νέων προϊόντων και υπηρεσιών, συντονίζοντας επιτυχώς με άλλα τμήματα όπως τμήμα λογισμικού, ηλεκτρονικά, μηχανολογικό και γραφικά.

Προσόντα:
• Πτυχίο με Μεταπτυχιακό σε οποιοδήποτε από τα πεδία των Μαθηματικών, της Φυσικής, της Μηχανικής ή των Επιστημών της Εκπαίδευσης.
• Ένα διδακτορικό στην εκπαίδευση θα θεωρηθεί πλεονέκτημα αλλά δεν είναι απαραίτητο.
• Προϋπηρεσία στη διδασκαλία φοιτητών για τουλάχιστον 4 χρόνια.
• Άριστη γνώση της αγγλικής γλώσσας, τόσο προφορικά όσο και γραπτά. Η γνώση της ελληνικής γλώσσας θα θεωρηθεί πλεονέκτημα.
• Εμπειρία σε επίπεδο ακαδημαϊκής έρευνας ή σε προγράμματα της ΕΕ τουλάχιστον 5 χρόνια.
• Άριστες δεξιότητες επικοινωνίας και παρουσίασης.
• Να διαθέτει δίπλωμα οδήγησης.

Προσφερόμενο Πακέτο Αμοιβών:
Προσφέρεται ελκυστικό πακέτο απολαβών, ανάλογα με τα προσόντα και την εμπειρία, συμπεριλαμβανομένου του 13ου και 14ου μισθού.

Επικοινωνία:
Οι υποψήφιοι θα πρέπει να παρέχουν απόδειξη της εργασίας τους και το βιογραφικό τους σημείωμα στο recruiting.research@engino.com με τίτλο "ΑΤΗ - Εκπαιδευτικός Ερευνητής STEM και Ρομποτικής’’.
Όλες οι αιτήσεις θα χειριστούν με απόλυτη εχεμύθεια.

About ENGINO:

ENGINO is expanding in Greece and is opening a subsidiary in Athens which will work in conjunction with Cyprus headquarters. Our Athens Office will engage with Research and product development, as well as with Sales and Marketing aiming to scale up business internationally with emphasis in the region. The company plans to set up another production facility to cope with increasing demand and will open several ENGINO STEM EXPLORATION CENTRES in the country.

At Engino we design and manufacture cutting-edge learning toy systems that help curious minds of ages 3 to 16 develop their 21st century skills of critical thinking and problem solving through hands on activities, coding and scientific experimentation. Having received numerous patents and international awards, including the “Best Place to Work” seal, we aim to continue leading the STEM trend by investing in new people who can join our team. As our company grows, we continue to innovate, developing services, systems and products that will inspire the next generation of inventors.

Η ENGINO επεκτείνεται στην Ελλάδα και ανοίγει θυγατρική εταιρεία στην Αθήνα, η οποία θα συνεργάζεται με τα κεντρικά γραφεία στην Κύπρο. Το γραφείο μας στην Αθήνα θα ασχοληθεί με την έρευνα και την ανάπτυξη προϊόντων, καθώς και με τις πωλήσεις και το μάρκετινγκ, με στόχο την διεθνή ανάπτυξη της επιχείρησης, με έμφαση στην περιοχή. Η εταιρεία σχεδιάζει να δημιουργήσει μια ακόμη μονάδα παραγωγής για να ανταποκριθεί στην αυξανόμενη ζήτηση και θα ανοίξει αρκετά Κέντρα Εξερεύνησης STEM ENGINO στη χώρα.

Στην Engino σχεδιάζουμε και κατασκευάζουμε προηγμένα συστήματα παιχνιδιών μάθησης που βοηθούν τα περίεργα μυαλά ηλικίας 3 έως 16 ετών να αναπτύξουν τις δεξιότητες του 21ου αιώνα στην κριτική σκέψη και την επίλυση προβλημάτων μέσω πρακτικών δραστηριοτήτων, κωδικοποίησης και επιστημονικών πειραμάτων. Έχοντας λάβει πολυάριθμες πατέντες και διεθνή βραβεία, συμπεριλαμβανομένης της σφραγίδας "Best Place to Work", σκοπεύουμε να συνεχίσουμε να ηγούμαστε στην τάση STEM επενδύοντας σε νέους ανθρώπους που μπορούν να ενταχθούν στην ομάδα μας. Καθώς η εταιρεία μας μεγαλώνει, συνεχίζουμε να καινοτομούμε, αναπτύσσοντας υπηρεσίες, συστήματα και προϊόντα που θα εμπνεύσουν την επόμενη γενιά εφευρετών.

bottom of page