top of page

Software Developer (Unity3D)

Athens, Greece

Job Type:

Full Time

Workspace:

Onsite

Job Description:

We are looking for a Software Developer at our ENGINO® Athens branch.
The successful candidate will be developing software and systems for serious games and apps (for Windows, Android, Linux and iOs) using UNITY3D in C# and maintain-debug and extend our existing systems.

Main Responsibilities:
• Design and build reusable and reliable code using UNITY3D and other platforms.
• Create efficient, optimized code IN C# and publish serious games and apps for Windows, Android, Linux and iOs.
• Maintaining and improving some of the existing projects.
• Continuously test, debug, profile, analyze, and optimize code on applicable platforms, ensuring the best possible performance, quality, and responsiveness of applications.
• Work together with all members in R&D at both Athens and Cyprus offices to define and maintain product requirements throughout the design stage.
• Will be part of the team developing software and apps such as KEIRO, ENVIRO as well as new software solutions such as eLearning, authoring tools and serious games.

Required Qualifications:
• BSc in Computer Science, Software Engineering or any other relevant field.
• 4+ years of professional experience as Unity Programmer
• Excellent knowledge of Unity3D, including experience with scripting, textures, animation and UI.
• Strong knowledge of C#.
• Experience with Mobile Development.
• Analytical approach when it comes to problem solving/debugging.
• Excellent communication skills.
• Strong organizational skills
• Ability to perform under pressure.

Remuneration Package Offered:
An attractive pay package is offered, depending on qualifications and experience, including 13th and 14th salary.

Contact:
All CVs must be sent to recruiting.research@engino.com with title ‘ΑΤΗ - Software Developer (Unity3D)’.
All applications will be treated as strictly confidential.

Αναζητούμε Προγραμματιστή Λογισμικού για το υποκατάστημα της ENGINO® στην Αθήνα.
Ο επιτυχής υποψήφιος θα αναπτύσσει λογισμικό και συστήματα για σοβαρά παιχνίδια και εφαρμογές (για Windows, Android, Linux και iOS) χρησιμοποιώντας το UNITY3D σε C#, και θα συντηρεί, εντοπίζει σφάλματα και επεκτείνει τα υπάρχοντα συστήματά μας.

Κύριες Αρμοδιότητες:
• Σχεδιασμός και ανάπτυξη επαναχρησιμοποιούμενου και αξιόπιστου κώδικα χρησιμοποιώντας UNITY3D και άλλες πλατφόρμες.
• Δημιουργία αποδοτικού, βελτιστοποιημένου κώδικα σε C# και δημοσίευση σοβαρών παιχνιδιών και εφαρμογών για Windows, Android, Linux και iOS.
• Συντήρηση και βελτίωση ορισμένων από τα υπάρχοντα έργα.
• Συνεχής δοκιμή, εντοπισμός σφαλμάτων, ανάλυση, και βελτιστοποίηση του κώδικα στις εφαρμοστέες πλατφόρμες, εξασφαλίζοντας την καλύτερη δυνατή απόδοση, ποιότητα και ανταπόκριση των εφαρμογών.
• Συνεργασία με όλα τα μέλη της Ε&Α στα γραφεία της Αθήνας και της Κύπρου για τον καθορισμό και τη διατήρηση των απαιτήσεων του προϊόντος κατά τη διάρκεια του σταδίου σχεδίασης.
• Συμμετοχή στην ομάδα ανάπτυξης λογισμικού και εφαρμογών όπως το KEIRO, το ENVIRO καθώς και νέων λύσεων λογισμικού όπως εργαλεία ηλεκτρονικής μάθησης, εργαλεία συγγραφής και σοβαρά παιχνίδια.
Απαιτούμενα Προσόντα:
• Πτυχίο BSc στην Επιστήμη Υπολογιστών, Μηχανική Λογισμικού ή σε οποιοδήποτε άλλο σχετικό πεδίο.
• 4+ χρόνια επαγγελματικής εμπειρίας ως Προγραμματιστής Unity.
• Άριστη γνώση του Unity3D, συμπεριλαμβανομένης εμπειρίας σε scripting, textures, animation και UI.
• Ισχυρή γνώση της C#.
• Εμπειρία στην ανάπτυξη Κινητών Εφαρμογών.
• Αναλυτική προσέγγιση στην επίλυση προβλημάτων/εντοπισμό σφαλμάτων.
• Εξαιρετικές επικοινωνιακές δεξιότητες.
• Ισχυρές οργανωτικές ικανότητες
• Ικανότητα εργασίας υπό πίεση.

Προσφερόμενο Πακέτο Αμοιβών:
Προσφέρεται ελκυστικό πακέτο απολαβών, ανάλογα με τα προσόντα και την εμπειρία, συμπεριλαμβανομένου του 13ου και 14ου μισθού.

Επικοινωνία:
Όλα τα βιογραφικά πρέπει να σταλούν στο recruiting.research@engino.com με τον τίτλο ‘’ΑΤΗ - Προγραμματιστής Λογισμικού (Unity3D)’’.

About ENGINO:

ENGINO is expanding in Greece and is opening a subsidiary in Athens which will work in conjunction with Cyprus headquarters. Our Athens Office will engage with Research and product development, as well as with Sales and Marketing aiming to scale up business internationally with emphasis in the region. The company plans to set up another production facility to cope with increasing demand and will open several ENGINO STEM EXPLORATION CENTRES in the country.

At Engino we design and manufacture cutting-edge learning toy systems that help curious minds of ages 3 to 16 develop their 21st century skills of critical thinking and problem solving through hands on activities, coding and scientific experimentation. Having received numerous patents and international awards, including the “Best Place to Work” seal, we aim to continue leading the STEM trend by investing in new people who can join our team. As our company grows, we continue to innovate, developing services, systems and products that will inspire the next generation of inventors.

Η ENGINO επεκτείνεται στην Ελλάδα και ανοίγει θυγατρική εταιρεία στην Αθήνα, η οποία θα συνεργάζεται με τα κεντρικά γραφεία στην Κύπρο. Το γραφείο μας στην Αθήνα θα ασχοληθεί με την έρευνα και την ανάπτυξη προϊόντων, καθώς και με τις πωλήσεις και το μάρκετινγκ, με στόχο την διεθνή ανάπτυξη της επιχείρησης, με έμφαση στην περιοχή. Η εταιρεία σχεδιάζει να δημιουργήσει μια ακόμη μονάδα παραγωγής για να ανταποκριθεί στην αυξανόμενη ζήτηση και θα ανοίξει αρκετά Κέντρα Εξερεύνησης STEM ENGINO στη χώρα.

Στην Engino σχεδιάζουμε και κατασκευάζουμε προηγμένα συστήματα παιχνιδιών μάθησης που βοηθούν τα περίεργα μυαλά ηλικίας 3 έως 16 ετών να αναπτύξουν τις δεξιότητες του 21ου αιώνα στην κριτική σκέψη και την επίλυση προβλημάτων μέσω πρακτικών δραστηριοτήτων, κωδικοποίησης και επιστημονικών πειραμάτων. Έχοντας λάβει πολυάριθμες πατέντες και διεθνή βραβεία, συμπεριλαμβανομένης της σφραγίδας "Best Place to Work", σκοπεύουμε να συνεχίσουμε να ηγούμαστε στην τάση STEM επενδύοντας σε νέους ανθρώπους που μπορούν να ενταχθούν στην ομάδα μας. Καθώς η εταιρεία μας μεγαλώνει, συνεχίζουμε να καινοτομούμε, αναπτύσσοντας υπηρεσίες, συστήματα και προϊόντα που θα εμπνεύσουν την επόμενη γενιά εφευρετών.

bottom of page