top of page

Logistics and Sales Administration Officer

Limassol, Cyprus

Job Type:

Full Time

Workspace:

Onsite

Job Description:

ENGINO is seeking to hire an employee for the position of Logistics & Sales administration officer at our headquarters in Limassol.

Responsibilities:
• The successful candidate will be part of company’s Administration Department and prepare invoices, packing lists and other export documents.
• Order processing & communication between suppliers, carriers and vendors, checking all applicable documentation is in place and fully compliant by following international trade rules and regulations.
• Communication with local Logistics providers for Inbound & Outbound freight.
• Monitoring external warehouses in other countries and Amazon’s stock.
• Review and process all incoming e-shop orders accurately, including but not limited to confirming contact and billing information, pricing, as well as accept, evaluate and route periodic customer inquiries, following up to ensure satisfactory closure.
• Support the Sales Teams for customer-specific tasks as required such as product listing or processing of samples to customers.
• Assist in organizing marketing activities & events from concept to execution, including working with suppliers, contractors, venues and other vendors to execute creative vision.
• Ensure record accuracy by maintaining data integrity during the order entry process, responsible to maintain files and records, including customer records & weekly preparation of reports and ISO control documents.
• Account management of customers and proper set-up and follow-up of their business in cooperation with the sales team.

Requirements:
• Bachelor is required in any degree.
• Master’s in management or MBA will be considered as an advantage.
• Minimum 2 years of experience in this position is required.
• Excellent command of English and Greek language, both in written and oral communication.
• Excellent knowledge of MS Office and any accounting software.
• Team spirit and ability to work in collaborative environment with other members but also independently.
• Dynamic person that can work under pressure and deadlines.
• Very good verbal and written communication skills.

Remuneration Package Offered:
An attractive pay package is offered, depending on qualifications and experience, along with 13th salary.

Contact:
All CVs must be sent to recruiting.production@engino.com with the title ‘’ Logistics & Sales administration officer ‘’.

Your application will be treated strictly confidential.

Η ENGINO επιθυμεί να προσλάβει υπάλληλο για τη θέση Υπαλλήλου Logistics & Διοίκησης Πωλήσεων και Πωλήσεων στα κεντρικά μας γραφεία στη Λεμεσό.

Αρμοδιότητες:
• Ο επιτυχών υποψήφιος θα είναι μέλος του Τμήματος Διοίκησης της εταιρείας και θα προετοιμάζει τιμολόγια, καταλόγους συσκευασίας και άλλα έγγραφα εξαγωγής.
• Επεξεργασία παραγγελιών και επικοινωνία μεταξύ προμηθευτών, μεταφορέων και πωλητών, ελέγχοντας ότι όλα τα απαραίτητα έγγραφα είναι σε τάξη και πλήρως συμμορφωμένα με τους διεθνείς κανόνες και κανονισμούς εμπορίου.
• Επικοινωνία με τοπικούς παρόχους logistics για εισερχόμενα και εξερχόμενα φορτία.
• Παρακολούθηση εξωτερικών αποθηκών σε άλλες χώρες και του αποθέματος της Amazon.
• Ακριβής επεξεργασία και διαχείριση όλων των εισερχόμενων παραγγελιών από το e-shop, συμπεριλαμβανομένης της επιβεβαίωσης των στοιχείων επικοινωνίας και χρέωσης, των τιμών, καθώς και αποδοχής, αξιολόγησης και προώθησης περιοδικών ερωτημάτων πελατών, με παρακολούθηση για την ικανοποιητική επίλυσή τους.
• Υποστήριξη των Ομάδων Πωλήσεων για συγκεκριμένες εργασίες πελατών, όπως η καταχώριση προϊόντων ή η επεξεργασία δειγμάτων προς τους πελάτες.
• Βοήθεια στη διοργάνωση δραστηριοτήτων μάρκετινγκ και εκδηλώσεων από τη σύλληψη μέχρι την εκτέλεση, συμπεριλαμβανομένης της συνεργασίας με προμηθευτές, εργολάβους, χώρους και άλλους προμηθευτές για την εκτέλεση της δημιουργικής οπτικής.
• Διασφάλιση της ακρίβειας των εγγραφών με τη διατήρηση της ακεραιότητας των δεδομένων κατά τη διαδικασία εισαγωγής παραγγελιών, υπεύθυνος για τη διατήρηση αρχείων και εγγραφών, συμπεριλαμβανομένων των αρχείων πελατών και της εβδομαδιαίας προετοιμασίας αναφορών και εγγράφων ελέγχου ISO.
• Διαχείριση λογαριασμού πελατών και σωστή οργάνωση και παρακολούθηση της επιχείρησής τους σε συνεργασία με την ομάδα πωλήσεων.

Απαιτήσεις:
• Πτυχίο σε οποιοδήποτε αντικείμενο είναι απαραίτητο.
• Μεταπτυχιακό στη Διοίκηση ή MBA θα θεωρηθεί πλεονέκτημα.
• Ελάχιστη εμπειρία 2 ετών σε αυτή τη θέση είναι απαραίτητη.
• Άριστη γνώση της Αγγλικής και Ελληνικής γλώσσας, τόσο στον γραπτό όσο και στον προφορικό λόγο.
• Άριστη γνώση του MS Office και οποιουδήποτε λογιστικού λογισμικού.
• Ομαδικό πνεύμα και ικανότητα να εργάζεται σε συνεργατικό περιβάλλον με άλλα μέλη αλλά και ανεξάρτητα.
• Δυναμικό άτομο που μπορεί να εργάζεται υπό πίεση και προθεσμίες.
• Πολύ καλές δεξιότητες προφορικής και γραπτής επικοινωνίας.

Προσφερόμενο Πακέτο Αμοιβών:
Προσφέρεται ελκυστικό πακέτο απολαβών, ανάλογα με τα προσόντα και την εμπειρία, συμπεριλαμβανομένου του 13ου μισθού.

Επικοινωνία:
Όλα τα βιογραφικά πρέπει να αποστέλλονται στο recruiting.production@engino.com με τίτλο ‘’ Υπάλληλος Logistics & Διοίκησης Πωλήσεων’’.

Η αίτησή σας θα αντιμετωπιστεί ως αυστηρά εμπιστευτική.

About ENGINO:

At ENGINO we design and build cutting-edge learning game systems that help children aged 3 to 16 develop 21st century skills such as algorithmic and critical thinking as well as problem solving through playful creative building activities, robot programming and scientific experimentation. Having received many patents and international awards, including the "Best Place to Work" seal, we aim to continue to lead the field of STEM education by investing in new people who can join our team. As our company grows, we continue to innovate, developing services, systems and products that will inspire the next generation of inventors.

Στην ENGINO σχεδιάζουμε και κατασκευάζουμε προηγμένα συστήματα παιχνιδιών μάθησης που βοηθούν τα περίεργα μυαλά ηλικίας 3 έως 16 ετών να αναπτύξουν τις δεξιότητες του 21ου αιώνα στην κριτική σκέψη και την επίλυση προβλημάτων μέσω πρακτικών δραστηριοτήτων, κωδικοποίησης και επιστημονικών πειραμάτων. Έχοντας λάβει πολυάριθμες πατέντες και διεθνή βραβεία, συμπεριλαμβανομένης της σφραγίδας "Best Place to Work", σκοπεύουμε να συνεχίσουμε να ηγούμαστε στην τάση STEM επενδύοντας σε νέους ανθρώπους που μπορούν να ενταχθούν στην ομάδα μας. Καθώς η εταιρεία μας μεγαλώνει, συνεχίζουμε να καινοτομούμε, αναπτύσσοντας υπηρεσίες, συστήματα και προϊόντα που θα εμπνεύσουν την επόμενη γενιά εφευρετών.

bottom of page