top of page

Graphics Designer UI/UX

Athens, Greece

Job Type:

Full Time

Workspace:

Onsite

Job Description:

ENGINO is looking for an energetic person for the position of Graphic designer, UI/UX at our Athens branch.

Main Responsibilities:
• Understanding deeply the packaging technology, offset and digital printing production methods and materials. Keeping up to date with latest trends.
• Working within budgets and deadlines.
• Researching similar products and competition as well as design trends, proposing and developing new ideas.
• Developing the brand’s visual assets for retail, packaging, communication and marketing projects.
• Designing new packages, prototyping and testing them in close cooperation with the Sales and Marketing Department but also with the other subdivisions of the R&D to make sure that designs fulfill the aesthetics, child safety, technical or educational requirements.
• Develop the graphics for offline and online marketing including social media posts such as Facebook and Instagram.
• Cooperate effectively with the other members of the R&D team so as to have an overview of all developments and the final product and how this will engage the consumer.
• Producing reports and presenting their ideas to colleagues and clients at various stages of the design process
• Modifying their ideas according to the feedback they receive at these sessions
• Managing the graphic assets from typesetting through to design, print and production
• Developing concepts, graphics and layouts for product illustrations, company logos, and websites, determining size and arrangement of illustrative material and copy, and font style and size
• Reviewing final layouts and suggesting improvements if required
• Liaising with external printers on a regular basis to ensure deadlines are met and material is printed to the highest quality.
• Developing and conceptualizing a comprehensive UI/UX design strategy for the brand.
• Producing high-quality UX design solutions through wireframes, visual and graphic designs, flow diagrams, storyboards, site maps, and prototypes.
• Designing UI elements and tools such as navigation menus, search boxes, tabs, and widgets for our digital assets.
• Testing UI elements such as CTAs, banners, page layouts, page designs, page flows, and target links for landing pages.

Qualifications:
• University degree in Graphics design.
• Minimum 7 years of experience in the field.
• Excellent written and oral knowledge of English and ideally also Greek.
• Excellent knowledge of CorelDRAW, Adobe softwares (Illustrator, photoshop, InDesign)
• Knowledge of web design, video & photo editing & production will be considered as an advantage.

Remuneration Package Offered:
An attractive pay package is offered, depending on qualifications and experience, along with 13th and 14th salary.

Contact:
The candidates must send their CV at recruiting.research@engino.com with title ‘ATH - Graphics designer, UI/UX ‘.
Your application will be treated strictly confidential.

Η ENGINO αναζητά ένα ενεργητικό άτομο για τη θέση του Γραφίστα, UI/UX στο υποκατάστημά μας στην Αθήνα.

Κύριες Αρμοδιότητες:
• Κατανόηση σε βάθος της τεχνολογίας συσκευασίας, των μεθόδων παραγωγής offset και ψηφιακής εκτύπωσης και των υλικών. Ενημέρωση για τις τελευταίες τάσεις.
• Εργασία εντός προϋπολογισμών και προθεσμιών.
• Έρευνα για παρόμοια προϊόντα και ανταγωνισμό καθώς και για τάσεις σχεδιασμού, πρόταση και ανάπτυξη νέων ιδεών.
• Ανάπτυξη των οπτικών στοιχείων της επωνυμίας για την λιανική πώληση, τη συσκευασία, επικοινωνία και έργα του τμήματος μάρκετινγκ.
• Σχεδιασμός νέων συσκευασιών, πρωτοτύπων και δοκιμές σε στενή συνεργασία με το Τμήμα Πωλήσεων και Μάρκετινγκ καθώς και με τα υπόλοιπα τμήματα της Έρευνας και Ανάπτυξης (R&D) για να διασφαλιστεί ότι τα σχέδια πληρούν τις αισθητικές, παιδικές ασφαλιστικές, τεχνικές ή εκπαιδευτικές απαιτήσεις.
• Ανάπτυξη γραφικών για offline και online μάρκετινγκ, συμπεριλαμβανομένων αναρτήσεων στα κοινωνικά μέσα όπως το Facebook και το Instagram.
• Αποτελεσματική συνεργασία με τα υπόλοιπα μέλη της ομάδας Έρευνας και Ανάπτυξης για να υπάρχει μια ολοκληρωμένη εικόνα όλων των εξελίξεων και του τελικού προϊόντος και πώς αυτό θα εμπλέξει τον καταναλωτή.
• Παραγωγή αναφορών και παρουσίαση των ιδεών τους σε συναδέλφους και πελάτες σε διάφορα στάδια της διαδικασίας σχεδιασμού.
• Τροποποίηση των ιδεών τους σύμφωνα με την ανατροφοδότηση που λαμβάνουν σε αυτές τις συνεδρίες.
• Διαχείριση των γραφικών στοιχείων από τη στοιχειοθέτηση έως το σχεδιασμό, την εκτύπωση και την παραγωγή.
• Ανάπτυξη ιδεών, γραφικών και διατάξεων για εικονογραφήσεις προϊόντων, λογότυπα εταιρειών και ιστοσελίδες, καθορισμός του μεγέθους και της διάταξης του εικονογραφικού υλικού και του αντιγράφου, καθώς και του στυλ και του μεγέθους της γραμματοσειράς.
• Ανασκόπηση των τελικών διατάξεων και πρόταση βελτιώσεων, εάν απαιτείται.
• Συνεργασία με εξωτερικούς εκτυπωτές τακτικά για να διασφαλιστεί ότι οι προθεσμίες τηρούνται και ότι το υλικό εκτυπώνεται με την υψηλότερη ποιότητα.
• Ανάπτυξη και διαμόρφωση μιας ολοκληρωμένης στρατηγικής σχεδιασμού UI/UX για το brand.
• Παραγωγή υψηλής ποιότητας λύσεων σχεδιασμού UX μέσω wireframes, οπτικών και γραφικών σχεδίων, διαγραμμάτων ροής, storyboards, χαρτών ιστοσελίδων και πρωτοτύπων.
• Σχεδίαση στοιχείων και εργαλείων UI όπως μενού πλοήγησης, πλαίσια αναζήτησης, καρτέλες και widgets για τα ψηφιακά μας περιουσιακά στοιχεία.
• Δοκιμή στοιχείων UI όπως CTAs, banners, διατάξεις σελίδας, σχεδιασμοί σελίδων, ροές σελίδων και στόχευσης συνδέσμων για σελίδες προορισμού.

Απαιτούμενα Προσόντα:
• Πανεπιστημιακό πτυχίο στον Σχεδιασμό Γραφικών.
• Ελάχιστη εμπειρία 7 ετών στον τομέα.
• Εξαιρετική γραπτή και προφορική γνώση της Αγγλικής γλώσσας και ιδανικά της Ελληνικής.
• Εξαιρετική γνώση των προγραμμάτων CorelDRAW, Adobe (Illustrator, Photoshop, InDesign).
• Γνώση σχεδιασμού ιστοσελίδων, επεξεργασίας βίντεο και φωτογραφίας και παραγωγής θα θεωρηθεί πλεονέκτημα.

Προσφερόμενο Πακέτο Αμοιβών:
Προσφέρεται ελκυστικό πακέτο απολαβών, ανάλογα με τα προσόντα και την εμπειρία, συμπεριλαμβανομένου του 13ου και 14ου μισθού.

Επικοινωνία:
Οι υποψήφιοι πρέπει να στείλουν το βιογραφικό τους στο recruiting.research@engino.com με τίτλο 'ATH – Γραφίστας, UI/UX.

Όλες οι αιτήσεις θα αντιμετωπιστούν με αυστηρή εμπιστευτικότητα.

About ENGINO:

ENGINO is expanding in Greece and is opening a subsidiary in Athens which will work in conjunction with Cyprus headquarters. Our Athens Office will engage with Research and product development, as well as with Sales and Marketing aiming to scale up business internationally with emphasis in the region. The company plans to set up another production facility to cope with increasing demand and will open several ENGINO STEM EXPLORATION CENTRES in the country.

At Engino we design and manufacture cutting-edge learning toy systems that help curious minds of ages 3 to 16 develop their 21st century skills of critical thinking and problem solving through hands on activities, coding and scientific experimentation. Having received numerous patents and international awards, including the “Best Place to Work” seal, we aim to continue leading the STEM trend by investing in new people who can join our team. As our company grows, we continue to innovate, developing services, systems and products that will inspire the next generation of inventors.

Η ENGINO επεκτείνεται στην Ελλάδα και ανοίγει θυγατρική εταιρεία στην Αθήνα, η οποία θα συνεργάζεται με τα κεντρικά γραφεία στην Κύπρο. Το γραφείο μας στην Αθήνα θα ασχοληθεί με την έρευνα και την ανάπτυξη προϊόντων, καθώς και με τις πωλήσεις και το μάρκετινγκ, με στόχο την διεθνή ανάπτυξη της επιχείρησης, με έμφαση στην περιοχή. Η εταιρεία σχεδιάζει να δημιουργήσει μια ακόμη μονάδα παραγωγής για να ανταποκριθεί στην αυξανόμενη ζήτηση και θα ανοίξει αρκετά Κέντρα Εξερεύνησης STEM ENGINO στη χώρα.

Στην Engino σχεδιάζουμε και κατασκευάζουμε προηγμένα συστήματα παιχνιδιών μάθησης που βοηθούν τα περίεργα μυαλά ηλικίας 3 έως 16 ετών να αναπτύξουν τις δεξιότητες του 21ου αιώνα στην κριτική σκέψη και την επίλυση προβλημάτων μέσω πρακτικών δραστηριοτήτων, κωδικοποίησης και επιστημονικών πειραμάτων. Έχοντας λάβει πολυάριθμες πατέντες και διεθνή βραβεία, συμπεριλαμβανομένης της σφραγίδας "Best Place to Work", σκοπεύουμε να συνεχίσουμε να ηγούμαστε στην τάση STEM επενδύοντας σε νέους ανθρώπους που μπορούν να ενταχθούν στην ομάδα μας. Καθώς η εταιρεία μας μεγαλώνει, συνεχίζουμε να καινοτομούμε, αναπτύσσοντας υπηρεσίες, συστήματα και προϊόντα που θα εμπνεύσουν την επόμενη γενιά εφευρετών.

bottom of page